Záznam bude dostupný na začátku roku 2024.
Jedenáctý ročník největší investiční konference v Česku opět přinesl aktuální i nadčasová ekonomická témata.
Hlavní manažer investičního fondu Bohemian Empire Štěpán Pírko uvedl, že globální ekonomika se za posledních deset let výrazně posunula od liberalismu k větším státním zásahům ze strany vlád i centrálních bank. Podíl na tom mají protekcionistické a populistické vlády, tisk peněz, demografické proměny nebo příchod válek, řekl na investiční konferenci Vyšehradské fórum.
„V druhém desetiletí nového století jsme byli v celosvětovém měřítku svědky měnové expanze, šíření globalizace, demokracie, míru a deflace, investoři sázeli na akcie a dluhopisy. O dekádu později, ve dvacátých letech, čelíme rozpočtové expanzi, šíření protekcionismu, autokracie, válek a inflace. Investoři sází více na hotovost a komodity,“ uvedl Pírko.
Z demografických modelů podle něj vyplývá, že se o budoucí penzisty stát nedokáže dostatečně postarat. Po celou produktivní část života by proto měli pravidelně investovat. „Když investor uloží například do diverzifikovaných investičních fondů 3 000 Kč měsíčně s ročním navýšením o 2 % s průměrným výnosem 9 %, za 40 let tak vybuduje díky složenému úročení portfolio o hodnotě téměř 15 milionů korun,“ řekl.
Druhý řečník Pavel Ryba, hlavní analytik Golden Gate, se věnoval nejdůležitější investici, kterou každý můžeme udělat. Tou je investice do sebe sama. Díky tomu v rostoucí konkurenci na trhu práce lépe obstojíme a budeme schopni navyšovat své příjmy. Ty bychom měli diverzifikovaně investovat, a tvořit si tak investiční portfolio, které nás zajistí na penzi.
„Státní dluh není dlouhodobě udržitelný, vlády začaly tvořit gigantické deficity, které bude těžké dostat pod kontrolu a přiblížit se vyrovnaným státním rozpočtům. Deglobalizace a dlouhodobě drahé energie způsobené překotným přechodem k obnovitelným zdrojům vedou ke ztrátě konkurenceschopnosti Česka i celé Evropy proti USA nebo Asii,“ míní Ryba.
Vlády a lidé by si ale měli podle něj uvědomit, že nejcennější aktivum je schopnost jednotlivce vydělávat peníze a nejlepší investice je do profesního rozvoje člověka, nikoli pumpování peněz do ekonomiky. „První peníze by měli lidé investovat do sebe, čímž zvýší své kompetence a tím i příjmy, díky kterým si mohou vybudovat svá investiční portfolia a doživotně z nich profitovat,“ dodal.
Přibližně 80 % ceny člověka na trhu práce představuje podle Ryby schopnost vydělávat peníze, úspěšní si to uvědomují a tuto schopnost rozvíjejí. „Největší prostor mají v roli podnikatelů, kdy se snaží využívat rozvoje svých schopností, dovedností a práce ve svůj prospěch, a ne ve prospěch pro svého zaměstnavatele,“ podotkl.
Na závěr konference proběhla diskuze přednášejících a oba odpovídali na dotazy diváků.
Kurzy.cz
iDnes.cz
Fxstreet.cz
Investicniweb.cz
Stream.cz
Feedit.cz